homednecoforumcadre

UNDE SUNT FAMILII, SUNT ŞI COPII,

UNDE SUNT COPII, SUNT ŞI ŞCOLI

Clădirea şcolii, internatul, sala de sport si atelierele-şcoală s-au dat în folosinţă în luna august 1969.

Şcoala a fost construită pe terenul lui Hajdu Jozsef, care a fost expropriat de stat.

Unitatea     şi-a început activitatea pe 15 septembrie 1969, director fiind Zamfir Gheorghe.

Printre primii angajaţi ai şcolii care-şi desfăşoară activitatea aici şi astăzi  (2001) este domnul maistru-instructor Olah Imre.

Din 1969 pâna in 1971 şcoala a funcţionat ca Şcoală profesională de trei ani, în care programul cuprindea 3 zile teorie şi 3 zile practică, fiind angajaţi 4 profesori, 6 maiştri instructori şi  câţiva ingineri (plata cu ora) de la I.M.Balan. Elevii anilor II. şi III au efectuat practica comasată pe trimestru, la diferite sectoare ale I.M. Bălan.

Maşinile pentru dotarea atelierului au fost aduse de la M.Ciuc, Păltiniş (Lunca de Sus- două bancuri de lucru din lemn), I.M.Bălan (2 bancuri de lucru din metal). Instalaţia electrică a fost executată de maiştrii –instructori Olah Imre si Bogacs Emeric, de la pereţi până la utilaje.

Internatul a găzduit 300 de elevi, în camere cu patru paturi, fiind construit cu patru nivele, cu 18 camere fiecare, cu grup sanitar, club şi camera pedagogului. Viaţa din acest cămin s-a desfăşurat armonios, fiind completată cu infirmierie la parter şi camera portarului, care asigurau un plus de siguranţă elevilor şi şcolii.

Cantina s-a dat în folosinţă în 8 octombrie 1971.  În perioada 1969-1971 elevii serveau masa la cantina I.M. Bălan. Cantina şcolii a fost dotată cu 2 cazane cu aburi pentru gătit, maşini electrice de tocat, de tăiat zarzavaturi, frigider, maşini de curăţat cartofi, de spălat farfurii, cuptoare electrice. Erau angajate12 bucătarese. Pentru a asigura buna aprovizionare, şcoala a fost dotată cu o furgonetă şi un autobuz.

La 1 ianuarie 1970, director al şcolii a fost numit Aldea Teodor, inginer  venit din Vlăhiţa.

Începând cu 1 septembrie 1971 şcoala devine Grup Şcolar Minier –aparţinând  de Ministerul Minelor.

Directorii care au condus această unitate au fost:

1.Zamfir Gheorghe-inginer-1969-1970;

2.Aldea Teodor     -inginer-1971-1977;

3.Lăpădătescu Ioan-inginer electromecanic-1977--1985;

-director adjunct: Brumă Eva-profesor de istorie;

-director adjunct: Kovacs Tiberiu-profesor de chimie;

Începând cu 1979, şcoala devine Liceul Industrial Minier, iar in 1980 din nou Grup Şcolar Minier, ca in 1982 să devină din nou Liceul Industrial Minier.

4. Kristo Attila - geolog -1985-1986

-director adjunct Barticel Gheorghe- profesor de educatie fizica-1985;

5.Nănău Gheorghe – profesor de matematică -1986-1990

-         director adjunct: Inczefi József -profesor de fizică;

-         director adjunct: Barticel Gheorghe- profesor de educaţie fizică;

-         director adjunct pentru discipline tehnologice: Kristo Attila;

6.Szabo Ştefan – profesor de limba română 1990-1995 ;

-director adjunct:  Teslovan Emanuela-profesor de geografie-1990

-director adjunct: Kristo Attila-1991-1998

7. Roman Rodica-profesor de istorie -1995

-director adjunct: Kristo Attila.

- director adjunct: Panaite Aurora -1998

Acest liceu a avut, în primul rând, până în1991 profil mine-petrol-geologie. Începând cu acel an profilele s-au diversificat: filologie, matematică-fizică, industrial: electromecanici de mină, electronist-automatizări miniere, matematică-informatică, ştiinţele naturii, iar la şcoala profesională: electricieni de mină, mecanici de mină.   În anul şcolar 1996-1997 s-a înfiinţat o clasă la şcoala profesională (jumătate strungari, jumătate sudori) cu o durată de 3 ani, iar in anul şcolar 1997-1998, o clasă de confecţioneri îmbrăcăminte şi o clasă de tâmplari.

Începând cu anul 1999 s-a înfiinţat şcoala postliceală cu profil asistent de gestiune, diversificând şi acest învăţământ cu un nou profil, secretar-dactilograf-operator birotică.

Datorită complexităţii activităţii şcolare din unitatea noastră, în anul 1999, s-a hotărât schimbarea denumirii şcolii în <<Grup Şcolar “Liviu Rebreanu”>>.